KYSELINA HYALÚRONOVÁ
A ČO STE O NEJ URČITE NEVEDELI

Kyselina hyalurónová (hyaluronic acid alebo HA) sa v poslednej dobe stala akýmsi módnym trendom.  Nie len že ju používajú lekári (v lekárskom priemysle je už dávnejšie veľkým pomocníkom), no určite ste si všimli, že pomaly neexistuje kozmetický prípravok, ktorý by ju neobsahoval. Asi na nej teda niečo bude, keď ju teraz pridávajú do každého krému, séra, sprchového gélu, či dokonca predávajú v spreji.

Nie som vedec, takže vám nebudem hovoriť žiadne vedecké štúdie, no nejaké vedecké články som si o tom už stihla prečítať.

Jej výhody už určite poznáte:

  • intenzívne hydratuje
  • chráni pokožku pred starnutím a voľnými radikálmi – antioxidanty
  • pomáha tvoriť kolagén a elastín v pokožke
  • zlepšuje aj stav vlasov a pokožky celého tela
  • vyplňuje vrásky

Kedysi bola jej výroba na kozmetické účely zapatentovaná a neskôr sa HA dostala do skoro každej fľašky, ktorá nám doma stojí v kúpeľni. Od rôznych značiek. 

Samozrejme, že tak, ako aj pri iných produktoch, existujú menej a viac kvalitné prípravky a menej alebo viac kvalitná kyselina hyalurónová. Myslím, že tým nehovorím nič nové. No čo, keby som vám povedala, že spôsob jej výroby v minulosti by sa vám pravdepodobne nepáčil. Hovoríte si: “Z čoho to asi tak môže byť, keď je to našim bunkám vlastná tekutina – teda nachádza sa prevažne v našich telách?” 

Inak: Čím sme starší, tým viac nám chýba a tým viac ju potrebujeme.

A sa až donedávna vo väčšine prípadov vyrábala extrakciou z kohútích hrebienkov alebo zo spojivového tkaniva kráv!!! Samozrejme, že to so sebou nieslo svoje riziká, napr. v podobe vírusov. Buďme radi, že už existujú aj spoločnosti, ktoré tieto procesy zmenili a vyrábajú kyselinu hyalurónovú inými spôsobmi. Napríklad bio-fermentáciou určitých nepatogénnych baktérií, čiže takých, ktoré nespôsobujú problémy.

Myslím, že sa tu nájdu ľudia, ktorí vďaka tejto informácii odteraz budú pozerať na to, akú HA si kúpia. To aj je cieľom tohto článku. Nie je vajce ako vajce, ak viete, čo tým myslím. Určite urobíte lepšie, ak budete vyhľadávať bioaktívnu kyselinu hyalurónovú.

Pozerajme sa bližšie na to, kde vznikajú produkty, ktoré doma používame. Už aj takáto malá zmena k lepšiemu vám môže pomôcť zlepšiť nie len vašu pokožku alebo zdravie, ale aj život zvierat. 🙂

TIP: Ako vieš využiť doma kyselinu hyalurónovú v spreji?

  • Jednoducho ju maj vždy pri sebe a keď ti bude teplo, osviež si ňou tvár alebo aj celé telo (Funguje to fantasticky aj v lete – tá moja totiž v lete nie je ani teplá. PS: môžeš si ju dať na noc do chladničky a ráno bude príjemne osviežujúca).
  • HA sa vstrebe oveľa lepšie, ak ju nepoužiješ na suchú tvár (nasprejuj sa napríklad aj po použití tvojho obľúbeného hydratačného krému predtým, ako ideš spať).
  • Úžasne funguje aj ako fixátor tvojho make-upu a je to k tomu ešte aj úžasná výživa tváre cez deň!

Aké skúsenosti máte s touto úžasnou zložkou vy?
Nechávate si ju pichať do kože namiesto botoxu?
Alebo si vyberáte vyslovene krémy, ktoré ju obsahujú?

Napíšte do komentárov, som zvedavá.

Autor článku
Daša O.
členka POVEDZSIANO

PS: Pripájam aspoň jeden zo zdrojov, kde sa dá v slovenčine dočítať oveľa viac: http://skpatents.com/8-e6157-kozmeticka-kompozicia-v-koloidnej-forme-zahrnujuca-kyseliny-hyaluronove-a-chitosan.html